"Kolaudace" knížky

David Vávra – Jiří T. Kotalík – Pavel Frič

DROBNÉ PERLY ČESKÉ ARCHITEKTURY

V úterý 11. prosince 2012 od 19 hodin se v Divadle Dobeška (Jasná I. 1181/6, 147 00 Praha 4) uskuteční setkání s tvůrci knihy "Drobné perly české architektury". Přednáška a autorské čtení Davida Vávry a Jiřího T. Kotalíka spojené s promítáním fotografií Pavla Friče bude zakončeno slavnostní "kolaudací" knížky a autogramiádou. Doporučena rezervace vstupenek !

Výtvarně výrazná kniha postavená na barevných fotografiích Pavla Friče, krátkých výstižných textech historika umění Jiřího T. Kotalíka a rýmovaných postřezích architekta Davida Vávry představuje veletucet, tj. 144 staveb na území celé České republiky, které jsou sice svým typem nebo rozsahem „drobné", ale přesto představují skutečné umělecké perly či zajímavé až téměř bizarní perličky. Ať už se k jejich projektům hlásí významní tvůrci a stavebníci, nebo vznikly anonymně, zdatně drží krok s „velkou" architekturou.

Výběr „perel" zahrnuje všechny kraje a oblasti naší vlasti včetně Prahy, časové období od prehistorie po dnešek a pestrou škálu typů drobných církevních, šlechtických, lidových i městských staveb včetně infrastruktury, od kaplí a oltářů k industriálním památkám přes kašny a garáže, zastávku autobusu nebo kolotoč, repliku funkcionalistické kavárny, mosty, arkýře, brány, tunel, bunkr, včelín, chaty i vily, zahradní pavilony i hřbitovní stavby typu márnice, karner či krematorium, Boží hroby a Boží muka, městské osvětlení, vodárny, větrný mlýn i vinné sklepy, kryptu, menhir, pomníky, morový sloup či útulek pro snowbordáře a mnohé další.

Účelem publikace je popularizovat architekturu a podpořit její fanoušky v hledání, jak se na architekturu dívat a rozumět jejímu historickému poselství i současným snahám o jinakost. Poslouží také jako zábavný průvodce po České republice s množstvím tipů na výlety a cesty za poznáním či jako svěží učební pomůcka k pochopení dějin architektury jejích kategorií i odborné terminologie.

Knižní vydání provází stejnojmenná výstava v Národním technickém muzeu, která potrvá do 31. března 2013.

 

Drobné perly české architektury


 

 

Copyright © 2010 Minion | Tvorba loga | Tvorba infografiky