Aktuality Praha

Seznámení s procesem výroby plochého skla

Aktualizováno Středa, 27 Listopad 2013 16:10

Exkurze do skláren společnosti AGC Glass Europe v Řetenicích

dne 17. října 2013

AGC_vchod3

V rámci spolupráce mezi o. p. ČSSI Praha a SPŠS Josefa Gočára zorganizovala pražská pobočka exkurzi do skláren firmy AGC Glass Europe v Řetenicích. Exkurze navázala na předchozí přednášky, při kterých byli studenti seznámeni s produkcí sklárny a poznatky pak využili při soutěži o nejlepší ročníkový projekt v roce 2012.

Zpráva o exkurzi a dojmech z prohlídky, kterou  připravila studentka SPŠS Josefa Gočára Veronika Hlavatá je k přečetení ZDE

Účast na prohlídce provozu sklárny byla umožněna i pracovníkům architektonického a projektového atelieru DELTAPLAN s.r.o.

Fotoalbum z exkurze je k dispozici ZDE

JH v. r.

 

Odborná exkurze

Aktualizováno Pátek, 11 Říjen 2013 13:25

Stavba mostu přes Vltavu v Praze - Troji

ve stadiu před uvedením tramvajové trati do provozu

A-Obraz023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pražská o. p. ČSSI spolu s pražskou oblastí ČKAIT připravily na září prohlídku staveniště mostu přes Vltavu v Praze – Troji, původně na jeden den. Trojský most je zhruba z 98 procent hotový, takže zájem byl značný, přihlásilo se přes 50 zájemců a tak se exkurze uskutečnila ve dvou dnech- 18.9 a 25.9. Převážná většina účastníků byla již se stavbou obeznámena při předchozích 3 exkurzích, takže předmětem letošní prohlídky byly již detaily – úprava předmostí, způsob demontáže podpůrných dočasných konstrukcí, odvodnění, závěsy a jejich rektifikace, měření napětí v táhlech (provádí společnost PONTEX), apod.

Zájem byl zejména o nový prvek - uložení tramvajového tělesa na mostovku a o konstrukci tramvajové těleso na předmostích. To byl také samostatný prvek v technických informacích pro účastníky.

Z důvodů nikoliv na straně zhotovitele mostu je dodávka tramvajové tratě opožděna. Provoz měl být zahájen v listopadu, ze strany města však nebyla zajištěna výluky na tramvajové trati, bez které se převedení tramvaje na most nedá zajistit.

Diskuze po audiovizuální presentaci v zasedací síni i při pochůzce po staveništi se týkala jak podrobností z provádění díla, tak i ceny a financování stavby. Účastníci ocenili vstřícnost i odbornou úroveň poskytnutých informací ze strany pracovníků a.s. METROSTAV jako zhotovitele a odnesli se dobrý pocit z kvality i organizační úrovně provádění díla.

Album fotografií z letošní exkurze na nový Trojský most přes Vltavu si můžete prohlédnout ZDE

 

V Praze dne 26. září 2013

S poděkováním společnosti Metrostav a.s.,

jménem výboru o.p. ČSSI –Praha i účastníků

Ing. Jiří Hájek

 

Přednáška o sanaci zdiva z hlediska vlhkosti

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Říjen 2013 14:57

Obnova a rehabilitace paláce Tág Kisrá v Iráku

clip_image002

Výbor pražské o.p. ČSSI spolu s výborem oblasti Praha ČKAIT uspořádaly dne 11. září 2013 přednášku o obnově a rehabilitaci jedné z největších světových památek - starověkého paláce Tág Kisrá na břehu Tigridu v Iráku.

Oba přednášející, Ing. Balík a Ing. Zeman, byli přímými účastníky akce. Díky jejich porozumění jsme získali souhlas se zveřejněním jejich prezentace na našich stránkách, takže i ostatní zájemci se s předmětnou problematikou mohou seznámit.

Prezentaci z přednášky je možno shlédnout ZDE

 

Na závěr prvního pololetí

Aktualizováno Středa, 03 Červenec 2013 13:54

Exkurze na dálnici D8 - 0805 a do Mostu

V sobotu dne 22.června 2013 uspořádala pražská oblastní pobočka ČSSI spolu s pražskou oblastí ČKAIT exkurzi na dálnici D8-0805; exkurze byla pak doplněna prohlídkou několika zajímavých lokalit v novém Mostě.

P1020744

Exkurze na dálnici D8-0805 v úseku Lovosice – Prackovický tunel byla zahájena souhrnnou informací o stavbě, přednesenou panem Ing. Milošem Borovkou, zástupcem technického dozoru investora a panem Ing. Jiřím Trochtou, zástupcem a.s. Metrostav jako jednoho z dodavatelů.

Následovala prohlídka trasy, která je v předmětném úseku ve vysokém stupni rozestavěnosti. Při zastávce u mostu přes Opárenské údolí si účastníci připomněli, jak při exkurzi již v roce 2009 sledovaly betonování vrcholových lamel oblouků. Při průjezdu dalšími úseky sledovali účastníci zejména mosty, vesměs ve stadiu připravenosti na dokončovací práce.

Zcela mimořádný zážitek poskytla zastávka u sesuvu, kterým je dálnice postižena od poloviny června a který dosud nebyl ustálen. Sám pohled na tento přírodní úkaz, dodavatelem neovlivněným, vyvolává řadu otázek, jak se s tím účastníci výstavby při současných poznatcích v oboru geotechniky dokáží vypořádat.

Poslední zastávkou bylo předpolí prackovického tunelu a letmá prohlídka tunelu samotného, který je prakticky stavebně (až na vlastní vozovku a vybavení) dokončen, ale uzavřen, hlídán a čeká na vzkříšení.

Účastníci s politováním konstatovali, že za běžných okolností mohlo být dílo dokončeno a vložené finanční prostředky aktivovány. Současná stagnace výstavby působí velice nepříjemně i na psychiku všech účastníků výstavby, kteří si tak ani netroufají hovořit o možném termínu uvedení díla do provozu.

Za cestu do Mostu byla zvolena trasa Velemín – Teplice – Most, aby si účastníci exkurze připomenuli, čeho by řidiči mohli být ušetřeni, kdyby těch dnešních zbývajících cca 14 km do Řehlovic bylo dokončeno.

Prohlídka lokalit souvisejících s rekultivací mosteckých výsypek

 

Zpráva o poslední přednášce tohoto pololetí

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Červen 2013 14:49

„Rozhodčí řízení"

Přednáška „Rozhodčí řízení" byla do programu přednášek a seminářů o.p. ČSSI – Praha prvního pololetí 2013 zařazena takříkajíc „nadplán", a to díky diskuzi při semináři „Stavebnictví a profesní prestiž". Diskusní příspěvek v této diskuzi, přednesený panem Prof. Ing. Milíkem Tichým, byl natolik zajímavý, že jeho autor byl požádán o rozvedení problematiky do samostatné přednášky.

Pan Prof. Ing. Milík Tichý, DrSc. (ČVUT – Stavební fakulta, katedra ekonomiky a řízení ve stavebnictví; rozhodce, Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR) pozvánku přijal a problematiku rozhodčího řízení přednesl ve středu dne 26. června 2013. Akce, uspořádána v rámci tzv. „technických střed" společně s o. p. ČSSI Praha a pražskou oblastí ČKAIT, se setkala s velkým zájmem členů, a kladně byly zejména hodnoceny konkrétní příklady z praxe lektora jako člena Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR.

Prezentace přednášky je k dispozici ZDE

 

připravil: Ing. Jiří Hájek

 

Přednáška pro odbornou veřejnost

Aktualizováno Středa, 26 Červen 2013 09:59

Využití plochého skla ve stavebnictví a nové trendy ve stavebním skle

Na čtvrtek dne 13. června 2013 se pražským oblastem ČSSI a ČKAIT podařilo zajistit přednášku na téma „Využití plochého skla ve stavebnictví a nové trendy ve stavebním skle". Přednášející pan David Kelich ze společnosti Central European AGC Glass Europe rozdělil přednášku do níže uvedených kapitol:

• Výroba skla

• Izolační zaskleni

• Bezpečnost a ochrana majetku

• Ochrana před hlukem

• Protipožární odolnost

• Nové trendy

• „Zelené" produkty

• IBP úspěšné projekty

Všichni přítomní ocenili jak odbornou úroveň, tak formu přednesení i reakce lektora při diskuzi. S povděkem byl přijat i jeho souhlas se zveřejněním presentace na web stránkách ČSSI Praha - ke stažení ZDE

Výbor o.p. ČSSI – Praha tímto panu Kelichovi děkuje a poděkování předá i jeho zaměstnavateli.

 

Ing. Jiří Hájek

 

Inspirující projekt

Aktualizováno Čtvrtek, 09 Květen 2013 13:24

Solární škola v Himaláji

Prezentace o přípravě, zhotovování a provozování solární školy v Himaláji (lokalita Kargyak) byla na programu technického čtvrtku o.p. ČSS Praha dne 25. dubna 2013. Ing. Jan Tilinger, PhD. – jako iniciátor, investor, projektant a i generální dodavatel stavby - přijal pozvání a podrobně informoval přítomné zájemce o místním přírodním prostředí a zvycích obyvatelstva, zejména pak průběhu provádění díla ve velice obtížných vysokohorských podmínkách.

Podrobnosti a rozsáhlá fotodokumentace jsou k dispozici na adrese www.surya.cz

Přesto snad stojí za zmínku připomenout z přednášky, že

  • Škola byla postavena vesměs z místních materiálů, na místě vyráběných nepálených (sušených) cihel podle receptury na místě vyzkoušené. Sklo, solární panely a dřevěná jižní fasáda byly dovezeny.  
  • Pro dopravu na staveništi byla převážně využita zamrzlá řeka; jako dopravní prostředek posloužili yaci (s nosností cca 150 kg / 1 hřbet),
  • Na stavbě pracovalo cca 40-50 místních obyvatel a také asi  20-30 dobrovolníků z Evropy,
  • Celá akce byla a je financovaná z českých finančních prostředků, získaných ze sponzorských darů a drobných sbírek; to platí nyní i pro provoz školy, který si ročně vyžaduje asi 1,5 mil. Kč,
  • za stavební povolení je asi možno považovat obtisk palců místních obyvatel na zakládací listině,
  • i v této oblasti bylo občas potřebné využít místní pálenku ( čang) jako katalizátor při řešení  občasných místních problémů.

Nejpozoruhodnějším zážitkem bylo nesporně samotné setkání s osobností, která celý projekt vymyslela, stavebně dotáhla do konce a nějakou magickou přesvědčovací silou uvedla do života. 

Výbor i účastníci děkují i touto cestou  panu Tilingerovi za neobyčejný zážitek.

 

27. dubna 2013

autor zprávy: Jiří Hájek

 

Diskuze na téma

Aktualizováno Čtvrtek, 09 Květen 2013 12:55

Stavebnictví a profesní prestiž

Pražská oblastní pobočka ČSSI využila  diskuzního příspěvku pana profesora Ivana Vaníčka (ČVUT –katedra geotechniky, Vice-presidenta ISSMGE for Europe), předneseného při celostátním sjezdu ČSSI, a uspořádala na dané téma seminář. Podkladem bylo výrazné rozpracování zmíněného příspěvku, o zveřejnění celé úvahy se ještě jedná.

Semináře se zúčastnilo přes 30 zájemců, do diskuze pak přispěli kolegové inženýři Hačkajlo, Dahinter, Mach,Tichý, Hájek. Ing. Žák, ředitel stavby Modernizace  trati Votice –Benešov u Prahy, přispěl se zkušenostmi s přípravou a prováděním díla.

Náměty z diskuze- heslovitě:

  • chce se 100%, ale každá stavby je vlastně prototyp, což zadavatele nereflektují,
  • smlouvy a chování zahraničních objednatelů jsou nejhoršími vzory,
  • akademická obec by měla publikovat, nechat případně v diplomových a doktorandských pracích rozbory kolikrát se pracuje s riziky (v mezních stavech, nejistotách průzkumů atp), působit proti zavedeným smluvním aplikacím, kde jsou rizika zcela popřena. Dát těmto úvahám publicitu v odborné a laické veřejnosti.
  • Chybí možnost poučit se z chyb na jiných stavbách, vše zůstává utajeno. Existuje- li místo, kde se havárie ČR shromažďují, proč je to tajné třeba s utajením obchodních souvislostí není publikováno jako edukativní informace pro odbornou veřejnost.
  • Proč není zavedena autorizace pro investory?
  • Na straně zadavatelů chybí odborníci způsobilí objektivně posoudit technické problémy ve vztahu k ceně; zejména se to týká geotechniky.
  • Kritika zákona o ZVZ-nejnižší cena?
  • Chybí-li odborníci-specialisté, je nutné je objednat ke spolupráci.
  • Ze strany ČKAIT je ochota podpořit systematické vyhodnocování chyb při výstavbě jako poučení pro projektanty i dodavatele.
  • Za kvalitu díla zcela jednoznačně odpovídá stavebník a je na něm, jak si to zařídí,
  • dobrý stavební dozorce nepotřebuje záruční dobu (!!),
  • příprava stavby „Přeložka žel. trati Jirkov- Třebušice“  by mohla sloužit jako vzor pro rovnoměrné rozložení rizika mezi účastníky výstavby,
  • dobré vztahy mezi partnery při výstavbě umožňují rovnoměrné a účelné rozložení rizika mezi účastníky;(příklad: Votice- Benešov!).
  • Kritice ze strany medií a občanské veřejnosti je možné předejít (předcházet) včasným seznamováním s výstavbovými problémy, nejlépe přímým stykem s dotčenou veřejností.

Samostatným příspěvkem přispěl do diskuze Ing. Tomáš Fuksa. Jeho příspěvek v celém znění najdete zde. Jeden z účastníků příspěvek  komentoval: “Považuji to za velmi dobrou úvahu. Standardně by se řeklo “nemá o tom smysl mluvit, stejně se nic nestane““. Prostě to tak je. Ale je správné o tom mluvit.“

Seminář měl mezi účastníky příznivou odezvu.

 

Zprávu o semináři připravil Ing. Jiří Hájek

V Praze dne 19.4.2013

 

Přednáška na téma

Aktualizováno Čtvrtek, 11 Duben 2013 13:45

MODERNÍ TRENDY VODOTĚSNÝCH IZOLACÍ

Přednáška na téma "Moderní trendy vodotěsných izolací" byla uspořádaná dne 20.03.2013 oblastní pobočkou ČSSI – Praha ve spolupráci s pražskou oblastí ČKAIT. Odbornou úroveň garantoval pan Ing. František JURáK ze společnosti SCHOMBURG s.r.o.

Zástupce spol. SCHOMBURG dal souhlas k uveřejnění celé prezentace na stránkách ČSSI, takže pro charakteristiku přednášky uvádíme pouze hesla a tituly:

• Odkaz na normy

• Termíny a definice konstrukcí a materiálů

• Rozdělení stěrek z hlediska praxe

• Výhody a nevýhody stěrkových hydroizolací,

• Parametry správně fungujících hydroizolačních stěrek

• Izolační systémy fy. Schomburg pro spodní stavby u, pro obklady a dlažby, pro podlahy)

• oblasti použití (novostavby, rekonstrukce)

• přednosti bitumenových stěrek a jejich použití,

• dtto minerálních stěrek

• charakteristiky jednotlivých druhů a jejich použití

• Závady, (popis, příčiny, fotodokumentace)

• extrémně mechanicky a chemicky odolní izolace

• požití jílových izolací, bentonitové rohože, pásky a prášek; příklady.

 

Přednáška měla velice příznivý ohlas u zcela zaplněné přednáškové síně (přes 50 účastníků).

O.P. ČSSI – Praha i touto cestou přednášejícímu i společnosti děkuje!

 

Kompletní prezentaci zmíněné přednášky můžete shlédnout níže:

Nejen_Sterkove_izlolace_cast_1.pdf

Nejen_Sterkov_izlolace_cast_2.pdf

Nejen_Sterkove_izlolace_cast_3.pdf

Nejen_Sterkov_izlolace_zaverecna_cast.pdf

 

Ing. Jiří Hájek

březen 2013

 

Druhá přednáška Ing.arch. Vlada Miluniće

Aktualizováno Úterý, 12 Březen 2013 16:41

Ve středu dne 6. března 2013 si téměř 50 účastníků vyslechlo další z přednášek Ing. arch. Vlada Miluniće, tentokrát na téma „Přestavba sídlišť v pražské aglomeraci" a "Vinařství Sonberk".

První část přednášky se týkal přestavby sídliště Petřiny, která byla provedena podle jeho vítězného projektu.

Ve druhé části byl popsán vývoj projektu na přestavbu sídliště Malešice. Projekt nakonec nebyl vybrán pro realizaci, výrazně ale výsledné dílo ovlivnil.

Třetí část přednášky byla věnována přípravě projektu na Vinařství Sonberk se dvěma přidruženými stavebními objekty. Ani v tomto případě nebyl projekt p. Miluniće vybrán pro zhotovení, ale vítězný návrh jím byl opět výrazně ovlivněn.

Ve všech třech příkladech byli účastníci podrobně seznámeni s vývojem architektonického řešení, se zdroji inspirace a celou koncepcí, vždy zaměřenou na co možná bezchybné plnění funkce a na vytvoření přátelského prostředí pro uživatele.

Stejně jako při první přednášce, i tentokrát byl výklad u všech případů doplněn osobitým a květnatým komentářem k průběhu obchodních soutěží a k souvisejícím událostem, které ovlivňovaly jak výsledky soutěží , tak někdy i mezilidské vztahy.

březen 2013

Ing. Jiří Hájek

 

Strana 4 z 12

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Copyright © 2010 Minion | Tvorba loga | Tvorba infografiky