Napsat e-mail Tisk

POZVÁNKA NA ODBORNOU EXKURZI PRAHA REKONSTRUKCE STÁTNÍ OPERY  

Název akce:
POZVÁNKA NA ODBORNOU EXKURZI PRAHA REKONSTRUKCE STÁTNÍ OPERY
Datum konání:
27.09.2018 - 27.09.2018 07.15 h - 17.00 h
Pořádá:
OP Hradec Králové
Kapacita:
20
Zbývající místa:
0

Popis

POZVÁNKA NA ODBORNOU EXKURZI PRAHA  REKONSTRUKCE STÁTNÍ OPERY

Vážená kolegyně, vážený kolego, vážení přátelé,

OP ČSSI Hradec Králové, OK ČKAIT Hradec Králové a CA GABI Vás zvou na odbornou exkurzi do Prahy dne 27. 9. 2018.

Předpokládaný program odborné exkurze

27. 9.

 

7.15

Odjezd od HSC

09.30

Exkurze Rekonstrukce Státní opery – rekonstrukce historické i provozní části budovy vč. výměny točny

http://www.hochtief.cz/nase-projekty/referencni-projekty/obcanske-administrativni/praha-rekonstrukce-statni-opery

http://www.statnioperavrekonstrukci.cz/

13.00

Exkurze Česká televize - nahlédnutí do zákulisí přípravy programů

https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/prohlidkova-trasa/o-prohlidkove-trase/

17.00

Příjezd k HSC

Počet účastníků je omezen. Přihlásit se můžete do 21. 9. 2018 - viz registrační formulář. Účast na exkurzi je zdarma.

Na exkurzi na rekonstrukci Státní opery je nutná ochranná přilba, reflexní vesta a vhodná obuv! Pro exkurzi do České televize je nutno mít s sebou občanský průkaz, podle kterého budou účastníci kontrolováni. O číslo OP budou vybraní účastníci požádáni předem.

Základní údaje o objektu Státní opery a probíhající rekonstrukci

Budova Státní opery je postavena v neorenesančním stylu s použitím řeckých korintských prvků. Z průčelí divadla vystupuje výrazný portikus nesený osmi sloupy, nad ním je terasa s dalšími šesti sloupy zakončenými korintskými hlavicemi. Nad sloupovím je umístěn tympanon s reliéfem, zobrazujícím alegorickou postavu básníka, který se po boji Orfea s divokými menádami, průvodkyněmi boha Dionýsa, ujímá lyry a na okřídleném Pegasovi směřuje na horu Olymp. Nad vrcholem tympanonu je socha Fámy s trubkou a palmovou ratolestí (někdy označovaná jako Veřejné mínění), vlevo vidíme boha Dionýsa, jehož vůz táhnou šelmy, a vpravo sochu Múzy Thálie.

Budova a její zázemí jsou významnou historickou památkou. Z vestibulu vede dvojí schodiště k lóžím a balkonům. Proti hlavnímu vchodu jsou umístěny dva vstupy do parteru.

Lehkost a vzdušnost dodávají prostoru průhledy na všechna schodiště, vstupy do parteru, použití skla a zrcadel, světlá leštěná podlaha, bílá omítka a jemné zlacené štuky. Vše je doprovázeno výzdobou sochami a malbami. Neorenesanční exteriér tak plynule přechází do neorokokového interiéru.

Celková šířka jeviště včetně bočních průchodů je 22 metrů, hloubka 16 metrů. Výška portálu dosahuje téměř 8 metrů a výška provaziště byla zdvižena při poslední rekonstrukci na 23 metrů.

Hlediště původně pro 2000 osob (1/4 byla místa k stání), v současnosti kapacita více než 1 000 osob.

V roce 1973 přibyla k historické budově ještě provozní budova s energocentrem, dílnami, kancelářemi, baletními sály, sborovým a nahrávacím sálem a pěti nadzemními podlažími. Objekt vyrostl na místě původního vinohradského parku a v současnosti již také patří mezi kulturní památky.

Obnova se dotkne historické a provozní části budovy. Historická budova prošla komplexnější rekonstrukcí při výstavbě provozní budovy v 70. letech minulého století. Od této doby byly prováděny pouze menší investiční zásahy, které odstraňovaly morální a fyzickou zastaralost jednotlivých dílčích částí.

Téměř po 44 letech se tedy obě budovy dočkají významnějších stavebních a restaurátorských zásahů. Zásadní změnou projdou rozvody, zejména elektroinstalace, vody, topení, odpadů a vysušení vlhkosti. Proměnou projde také horní i spodní jeviště a výzdoba hledištní části, opraví se šatny umělců i sociální zázemí. V provozní budově dojde k renovaci kanceláří, zkušeben, baletního a sborového sálu.

Po kompletním zrestaurování fresek v hledišti historické budovy Státní opery a osazení nových travertinových desek a skleněné fasády na přilehlé provozní budově se rekonstrukce posouvá významným krokem dál. Státní opera získá novou točnu, která přinese unikátní technické možnosti.

Ministerstvo kultury rozhodlo o výměně zastaralé jevištní technologie za novou. Stávající točna pochází ze 70. let minulého století a původně byla plánovaná pouze její repase. Po zhodnocení všech pro a proti padlo rozhodnutí, že bude jeviště Státní opery opatřeno novou špičkovou jevištní technologii.

Nová točna včetně stavebních prací bude stát zhruba 115 milionů (cena je bez DPH), a její instalaci budou předcházet zemní práce, protože se prostor pod celým půdorysem jeviště, které má rozměry 17 na 21 metrů musí vyhloubit o pět metrů. 
Státní opera se tak stane z technického hlediska nejmodernější divadelní scénou v České republice a obstojí i ve světovém měřítku.

Na shledání s Vámi se těší

OK ČKAIT

Ing Milan Havlišta

OP ČSSI

Ing Jiří Hájek

CA GABI

Líba Gabrielová

 

Termín pro přihlášení na akci vypršel.

Copyright © 2010 Minion | Tvorba loga | Tvorba infografiky