Hala Sazka Praha

V pondělí dne 12. ledna 2004 navštívilo 37 členů ČSSI, ČKAIT a SPS stavbu víceúčelové haly SAZKA v Praze. Skvělým průvodcem byl hlavní vedoucí koordinace výstavby ing.Karel Hudera. Možná i proto, že jej známe z Jihočech, připadala nám jeho přednáška velice poutavá a vřelejší.

Jedná se o projekt skutečně luxusní stavby, snad i nejmodernější v Evropě, umožňující více jak 20 variant prostorových funkčních a technických proměn hlediště a jeviště. Aréna se ze dne na den z bouřlivého kotle pro hokejový zápas promění v koncertní síň, kterou lze vzápětí přestavět na atletický stadion , kongresový sál nebo veletržní palác s 5500 m2 čisté výstavní plochy.

Zvlášť zaujme obří osmihranný video-panel zavěšený nad hokejovou plochou, který umocní divácké zážitky opakováním nejlepších akcí , přehráváním vzrušujících okamžiků ve zpomaleném pohybu.

Příznivce atletiky nadchne zejména běžecký ovál se šesti drahami, který vznikne zasunutím spodní etáže sedadel pod tribuny a který svými parametry bude vyhovovat všem nárokům na pořádání halového mistrovství Evropy nebo světa.

Pódium o rozměrech 30x10m ukryté pod jednou z tribun se vysune podle potřeby doprostřed plochy, na její okraj, do osy nebo do rohu, např. pro velké rockové či popové produkce. Hala pojme až 20 tisíc diváků, ale pro sevřenější představení opery či hudební klasiky se promění v koncertní sál pro 3-5 tisíc posluchačů.

Zvláštností arény bude i klubové pásmo s 1850 místy, z větší části uspořádanými jako stupňovité pásy trojmístných stolků s křesílky, s obsluhou a zázemím barů a restaurací, odkud lze sledovat dění na ploše. Pohodlí a soukromí spojené s dokonalým výhledem a plným zážitkem atmosféry hlediště jsou hlavní předností nejen tohoto klubového, ale i navazujícího patra s 67 lóžemi. Každá z lóží, které jsou určeny k dlouhodobému pronájmu velkým firmám, je pro 12 osob, má vlastní bar, hygienické zázemí, televizi, telekomunikační vybavení pro napojení počítačů a internetové spojení. Zaujala nás i lóže s bazénem a zimní zahradou pro generálního ředitele a.s. SAZKA, která svým výhledem dokladuje jedinečné spojení víceúčelové haly nejmodernějšího typu s krásou a historickým bohatstvím Prahy.

Sedm restaurací od standardních až po velmi exkluzivní, dvanáct stylových barů, dvě kavárny a přes dvě desítky jídelen s pultovým prodejem širokého sortimentu rychlého občerstvení poskytnou návštěvníkům na 2500 míst k sezení.

Do všestranného servisu bude patřit zázemí špičkové informační technologie, vyspělého telekomunikačního vybavení a vnitřní TV okruh včetně studia.

Rozsáhlou stavbu, jejíž předpokládaný náklad stavební části činí 6,5 mld.Kč., jsme viděli ve fázi dokončených prací HSV, při zahájení prací PSV.

Tato hala je součástí rozsáhlého plánovaného komplexu s názvem Zelený ostrov, který bude dále obsahovat hotel, parkovací dům, nákupní, administrativní a společenské objekty. Členové ČKAIT budou mít možnost si více přečíst v časopise Inženýrská komora 2004.

Na závěr nás zejména vzhledem k rozestavěnosti zajímalo, jak zajistí investor a stavbaři dodržení plánovaného termínu dokončení. "Termín je velmi napjatý, ale na stavbě se finišuje. Pracuje zde 1100 až 1200 pracovníků denně ve dvanáctihodinových směnách a všichni vědí, že musí stavební dílo s ohledem na blížící se Mistrovství světa v hokeji dokončit včas ", ujišťoval ing.Hudera. Držíme jim palce.

Ing. Alena Korešová

Copyright © 2010 Minion | Tvorba loga | Tvorba infografiky