Článek 1 – Právní postavení a majetek
- Samostatnými právními subjekty ČSSI dle Stanov ČSSI, registrovaných Ministerstvem vnitra ČR, jsou Český svaz stavebních inženýrů a jeho Pobočné spolky (dále též jen Oblastní pobočky ČSSI a Odborné společnosti ČSSI). Všechny právnické osoby ČSSI hospodaří samostatně v souladu s příslušnými zákony ČR.
- Tento hospodářský řád upravuje hospodaření ČSSI jako právního subjektu. Přímo upravuje samostatné hospodaření Prezidia ČSSI. Nepřímo upravuje hospodaření Pobočných spolků, které v návaznosti na něj přijímají samostatná ekonomická pravidla.
- Hospodaření ČSSI je zajištěno příslušnými odpovědnými funkcionáři a pracovníky, metodicky řízeno a kontrolována pověřeným viceprezidentem ČSSI. Výsledky hospodaření podléhají dále kontrole revizních komisí a schválení Prezidiem ČSSI, resp. členských schůzí Pobočných spolků.
- ČSSI a Pobočné spolky vystupují v hospodářských vztazích svým jménem a hospodaří svým majetkem dle Stanov ČSSI jako právní subjekty.
Článek 2 – Zásady hospodaření ČSSI
- Hospodářský řád ČSSI vychází z obecně platných zákonných předpisů pro hospodaření právnických osob, je závazný pro činnost funkcionářů a zaměstnanců ČSSI a jeho dodržování je nedílnou součástí výkonu funkce. Prezidium ČSSI schvaluje (případně novelizuje) v mezidobí Sjezdů ČSSI Hospodářský řád ČSSI, rámcový rozpočet pro běžný rok a jeho změny a spravuje majetek ČSSI.
- Rámcový roční rozpočet připravuje a a předkládá pověřený viceprezident ČSSI. Obdobně sestavují a projednávají roční rozpočty Pobočné spolky. Roční rozpočet se člení účelově a je uspořádán dle druhů činností ČSSI, výdaje a příjmy se sestavují odděleně.
- V souladu se zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, vede ČSSI podvojné účetnictví ve zjednodušeném rozsahu.
- Pro hospodářskou činnost ČSSI platí ustanovení zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
- ČSSI je plátcem DPH se čtvrtletní periodou, Pobočné spolky nejsou podle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, v platném znění, plátci DPH, pokud nedosáhnou obratu pro povinnost registrace k dani z přidané hodnoty.
- Smluvní vztahy ČSSI se řídí ustanoveními občanského zákoníku s tím, že jménem ČSSI jsou oprávněni se zavazovat :
- samostatně prezident ČSSI a pověřený viceprezident ČSSI
- předseda Oblastní pobočky ČSSI a Odborné společnosti ČSSI (případně místopředsedové-statutární zástupci)
- další funkcionáři nebo pracovníci na základě zmocnění
- Finanční prostředky Prezidia ČSSI jsou vedeny na samostatném účtu Kanceláře ČSSI. Dispoziční právo k účtu ČSSI má prezident ČSSI, pověřený viceprezident ČSSI a vždy vedoucí Kanceláře ČSSI. Pro dispozici s účty platí Prezidiem ČSSI schválené podpisové vzory.
- Pohyb peněžních prostředků se provádí v hotovosti přes pokladnu Kanceláře ČSSI, nebo bezhotovostně na běžném účtu u peněžního ústavu. Všechny pohyby musí být doloženy řádnými účetními doklady včetně názvu účetního dokladu, data vyhotovení, popisu operace, částky, podpisu vystavitele a osob odpovědných za provedení hospodářské operace. Evidence pohybu hotovosti se vede v pokladní knize (v Kč, resp. dle jednotlivých měn) a v účetnictví. Pohyby na běžném účtu jsou doloženy výpisy z běžného účtu a evidovány v účetnictví.
- Pobočné spolky mají vlastní čísla účtů a při hospodaření se svými prostředky postupují obdobně.
Článek 3 – Členské příspěvky
- Výši členských příspěvků a odvodů z nich stanoví Sjezd ČSSI jednotně pro všechny řádné členy. Stanovy ČSSI dále upravují možnost členský příspěvek zvýšit nebo snížit při současném zachování odvodu.Řádný člen uhradí příspěvek stanovený Oblastní pobočkou ČSSI nebo Odbornou společností ČSSI, u které je registrován nejpozději do 30.6.příslušného roku na její účet.
- Pobočné spolky poskytují z vybraných členských příspěvků řádných členů odvod na činnost Prezidia zálohově do 30.6. běžného roku a doplatek do 31.12. běžného roku.
- Prezidium ČSSI může z kladného výsledku hospodaření v běžném roce poskytnout příspěvky na činnost Pobočným spolkům na základě žádosti, předběžného propočtu a vyhodnocení jejich odborné aktivity.
- Kancelář ČSSI vede evidenci zaplacení podílů z příspěvků a Revizní komise ČSSI provádí kontrolu evidence členské základny v Pobočných spolcích.
Článek 4 – Hospodářská činnost ČSSI
- Hospodářskou činnost ČSSI se zajišťuje v souladu s dispozicemi Prezidia ČSSI a na základě smluvních ujednání dle schváleného rozpočtu. Hospodaření se člení na samostatná hospodářská střediska:
- 01 – Režijní (R)
- 02 – Ekonomické činnosti – Organizace zkoušek
- 03 – Ekonomické činnosti – ostatní (E)
- V hospodářských střediscích jsou vedeny samostatně příjmy a výdaje s nimi související.
- Ekonomické činnosti zajišťuje Kancelář ČSSI ve vlastní režii, prostřednictvím vedoucí kanceláře ČSSI, Pobočných spolků, smluvních firem či zaměstnanců v pracovním či obdobném poměru. Smluvní účetní účtuje všechny příjmy a náklady ve prospěch a k tíži příslušného hospodářského střediska. Rovněž v případě zajištění zakázek na základě smluv o dílo /či obdobných/ se smluvními firmami, anebo zaměstnanci v pracovním či obdobném poměru účtuje výdaje na základě fakturace, či příslušné mzdové výdaje a odvody k tíži příslušného střediska.
- Jednotlivá hospodářská střediska:
– 01-Režijní – činnost střediska řídí přímo prezident ČSSI, hospodářské a správní úkony (písemnosti v bankovních a finančních záležitostech, výkazy, pokladní doklady, ověřování faktur a jejich likvidaci, smluvní záležitosti) a zaměstnanci Kanceláře ČSSI. Na středisko jsou účtovány jako příjmy odvody z členských příspěvků Oblastních poboček ČSSI a Odborných společností ČSSI a všechny ostatní příjmy ČSSI.
V nákladové části jsou kryty:
– organizační výdaje volených orgánů a funkcionářů svazu
– mzdy a odvody za pracovníky kanceláře ve smluvním rozsahu
– náklady provozu kanceláře svazu
– ostatní náklady činnosti
– 02-Organizace zkoušek – středisko zajišťuje na základě dohody s ČKAIT organizaci zkoušek. Práci střediska řídí Kancelář ČSSI (případně pověřená osoba), který plně odpovídá za hospodářskou činnost střediska v souladu s Příkazní smlouvou s ČKAIT. Na středisko jsou účtovány veškeré příjmy a propláceny veškeré náklady související s provozem včetně všech mzdových nákladů a odvodů pracovníků zajišťujících jeho činnost. Musí být zajištěn kladný výnos z ekonomické činnosti.
– 03 Ekonomické činnosti – jsou zajišťovány dle potřeby Kanceláře ČSSI (případně dalšími osobami) na základě pověření prezidentem ČSSI pro každou jednotlivou zakázku. Příjmy a výdaje konkrétního úkolu se sledují samostatně na zakázku. V případě, že je zajištění smluvních zakázek ČSSI předáno Oblastní pobočce ČSSI nebo Odborné společností ČSSI převádí se prostředky určené na zajištění akce Oblastní pobočce ČSSI nebo Odborné společností ČSSI na základě jejich faktury. Musí být zajištěn kladný výnos z ekonomické činnosti.
Článek 5 – Náhrady funkcionářů ČSSI
- Podle Stanov ČSSI jsou veškeré funkce v orgánech ČSSI čestné. ČSSI, Oblastní pobočky ČSSI a Odborné společnosti ČSSI mohou hradit pouze náklady spojené s výkonem těchto funkcí. Za náklady spojené s činností funkcionářů se pokládají cestovní náhrady a náhrady za ztrátu času.
- Cestovní náhrady zaměstnancům a funkcionářům ČSSI se proplácejí podle platných právních předpisů.
- cestovní náhrady je možno vyplatit pouze pracovníkům v zaměstnaneckém poměru a funkcionářům ČSSI. Pravidelným pracovištěm je pro účely náhrady místo výkonu práce uvedené v pracovní smlouvě (dohodě), nebo u funkcionářů bydliště.
- cestovné funkcionářům na Exekutivu ČSSI a Sjezd ČSSI vyplácí Kancelář ČSSI, cestovné na Prezidium a delegátů na sjezd ČSSI vyplácí Oblastní pobočky ČSSI nebo Odborné společnosti ČSSI
- zaměstnanci (resp. funkcionáři) přísluší náhrady prokázaných a dokladovaných jízdních výdajů, náhrada prokázaných a dokladovaných výdajů za ubytování, stravné a náhrada prokázaných a dokladovaných vedlejších výdajů. Stravné za kalendářní den bude vyplaceno do výše horní hranice stanovené platným právním předpisem
- použití vlastního automobilu k pracovní cestě je možné pouze ve výjimečných případech a s předchozím souhlasem prezidenta ČSSI příslušná náhrada je stanovena platným právním předpisem. Pracovník je v tomto případě povinen prokázat platné zákonné a havarijní pojištění automobilu a nahlásit, zda je plátcem silniční daně, na cestovním příkazu (viz Příloha 6) řádně vyplnit odkud, kam a na jakou akci jel, kolik km ujel a všechny další nutné náležitosti.
- vyslání na zahraniční cestu schvaluje Prezidium ČSSI a náhrady se řídí ustanoveními platných právních předpisů a rozhodnutím Prezidia ČSSI. Přednost bude dána proplacení cestovních náhrad v Kč (přepočet podle příslušného směnného kurzu) s tím, že výměnu peněžních prostředků si zajistí pracovník či funkcionář.
- nároky na cestovní náhrady předkládají zaměstnanci a funkcionáři ČSSI na formuláři se všemi potřebnými doklady do 10-ti dnů po ukončení pracovní cesty. Formulář podepisuje příslušný statutární zástupce nebo pověřený pracovník.
- za dostatečnou cestovní zprávu k dokladům o cestovném je považována ústní zpráva prezidentovi ČSSI uvedená v odkaze na cestovním příkazu, dále ústní zpráva přednesená nebo zachycená v zápise ze zasedání Prezidia a Exekutivy ČSSI a písemná zpráva formou odborného článku nebo informace v periodikách, na jejichž vydávání se podílejí orgány ČSSI, Oblastních poboček ČSSI, Odborných společností ČSSI, ČKAIT apod. V případech cestovních zpráv z akcí, které jsou ekonomickou činností ČSSI (je na ně vybíráno vložné apod.) bude vždy požadována zpráva písemná.
- Funkcionářům orgánů ČSSI schváleným rozhodnutím prezidia ČSSI, či Oblastních poboček ČSSI a Odborných společností ČSSI je možno poskytovat náhradu za ztrátu času věnovaného konkrétním činnostem či úkolům. Výše náhrady se stanoví dle povahy úkolu věnovaného příslušné činnosti. Náhradu do výše 300 hod. za rok při nespojitých činnostech lze poskytnout na základě Dohody o provedení práce (15% zvláštní sazba daně z 10 000.- Kč max. měsíčně). Při rozsáhlejší činnosti je nutno uzavřít smluvní vztah (příkazní smlouvu, smlouva o dílo).
Článek 6 – Pracovní a mzdový řád zaměstnanců ČSSI
- Pracovní řád rámcově upravuje vztahy mezi ČSSI a zaměstnanci ČSSI. Funkci zaměstnavatele vykonává Prezidium ČSSI. Pracovníkem oprávněným jednat jménem ČSSI ve věcech vzniku a skončení trvalého pracovního poměru zaměstnanců je prezident ČSSI. Veškeré záležitosti související se vznikem, nároky, změnami a skončením pracovního poměru se řídí ustanoveními zákoníku práce.
- K zajištění činností ČSSI je možno sjednat vedlejší pracovní poměry podle platných právních předpisů, a to pouze na kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu. K sjednávání těchto pracovních poměrů jsou oprávněni statutární zástupci ČSSI.
- Pracovní doba zaměstnanců ČSSI je stanovena v pracovní smlouvě. Zaměstnancům ČSSI přísluší za vykonanou práci základní mzda a pohyblivá složka mzdy (prémie,odměny) dohodnutá v pracovní či manažerské smlouvě. Zaměstnancům ČSSI lze poskytnout prémie na základě kriterií stanovených pracovní či manažerskou smlouvou a odměny, o kterých rozhoduje Exekutiva ČSSI. Výše čtvrtletní prémie navrhuje prezident ČSSI.
- Základní výměra dovolené zaměstnanců ČSSI v pracovním poměru činí 5 týdnů za rok.
Článek 7 – Účetnictví, financování a daňový systém
- Účetnictví Prezidia ČSSI se zpracovává v souladu se zákonem o účetnictví č.437/2003 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Účetní jednotkou je Český svaz stavebních inženýrů, IČ 407852, DIČ CZ407852. Pobočné spolky jsou samostatnými účetními jednotkami s vlastní právní subjektivitou (IČ,DIČ) a jejich hospodaření je uzavíráno samostatně.
- Účetnictví Prezidia ČSSI je zajištěno na základě smlouvy s účetní ČSSI, která zajišťuje:
- vedení podvojného účetnictví ČSSI,
- vedení analytického účetnictví středisek,
- řádné kontrolování dokladů,
- kontrolu účetních operací,
- likvidaci a proplácení faktur,
- předávání podkladů pro jednání orgánů ČSSI,
- vedení pracovní a mzdové agendy zaměstnanců a funkcionářů ČSSI,
- styk s finančním úřadem, zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení,
- zpracování a vedení agendy DPH
- Účty a účetní doklady předkládané k proplacení funkcionáři a zaměstnanci ČSSI musí být opatřeny údaji o termínu akce, názvu akce a věcnou specifikací vynaložených nákladů. Kancelář ČSSI je povinna zkontrolovat formální náležitosti a proplatit pouze ty doklady, které jsou řádně vyplněny, podepsány a doloženy.
- Závěrku daně z příjmů právnických osob zajišťuje a kontroluje účetní ČSSI. Závěrka vychází ze střediskového členění účetnictví.
- Zdanění mezd zaměstnanců v pracovním poměru se řídí ustanoveními zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisů. ČSSI odvádí z příjmu zaměstnance částky vyplývající z platných právních předpisů. Odvody za zaměstnance v trvalém pracovním poměru, pracovníky ve vedlejším pracovním poměru a za činnosti konané mimo pracovní poměr a zálohy na daň z příjmu odvádí ČSSI v souladu s příslušnými platnými právními předpisy. Tuto agendu vede a spravuje účetní ČSSI včetně agendy ve vztahu k České správě sociálního zabezpečení a ke Všeobecné zdravotní pojišťovně nebo pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil.
- Platební karty vedené na ČSSI mohou být oprávněnou osobou používány výhradně k úhradě závazků ČSSI, v případě jednorázového výběru hotovosti v limitu 15.000,- Kč by se jednalo o zálohu, kterou by oprávněná osoba musela vložit do pokladny a vyúčtovat.
Článek 8 – Financování odborné režijní činnosti ČSSI
- Odborná činnost ČSSI je uskutečňována těmito formami:
- pořádáním odborných a vzdělávacích akcí, konzultací, exkurzí, přednášek, seminářů, odborných zájezdů a firemních dnů,
- vysíláním a doporučováním členů ČSSI na zahraniční cesty a pobyty,
- účastí na činnosti partnerských tuzemských i zahraničních technických a stavovských organizací a jejich akcích,
- spoluprací při přípravě významných prognóz, koncepcí, soutěží a realizací stavebních děl,
- podporou studentů vysokých škol,
- vydáváním odborných publikací a informací,
- zajišťováním literatury, podporou časopisů,
- dalšími formami schválenými Prezidiem ČSSI.
- Financování režijní odborné činnosti ČSSI se řídí ročním rámcovým rozpočtem ČSSI, který schvaluje Prezidium ČSSI a je možné pouze při dodržení tohoto Hospodářského řádu a na základě řádně uzavřené smlouvy podle obchodního zákoníku nebo některé z pracovních smluv.
- Příslušná smlouva musí být uzavřena předem a za její uzavření odpovídají statutární zástupci ČSSI nebo pověření pracovníci. Smlouva musí obsahovat termín a formu předání výstupů použitelných pro odbornou činnost ČSSI, přičemž příslušný odborný či organizační garant před jejím uzavřením projedná způsob prezentace výsledků činnosti prostřednictvím odborných časopisů vydávaných ČSSI a jiných odborných časopisů, případně jinou formou. O rozdělení případného zisku z odborných akcí ČSSI včetně příjmů od sponzorů a inzerentů spolurozhodují příslušné orgány ČSSI.
Článek 9 – Závěrečná ustanovení
- Tento Hospodářský řád Českého svazu stavebních inženýrů je vydáván jako závazný pro hospodářskou činnost ČSSI – Kanceláře ČSSI, volených, jmenovaných a pověřených funkcionářů a zaměstnanců ČSSI, odpovědných za hospodaření ČSSI ze Stanov ČSSI a tohoto Hospodářského řádu. Oblastní pobočky ČSSI a Odborné společnosti ČSSI si vytvoří a schválí vlastní Ekonomická pravidla, jejichž rozsah a podrobnosti budou vycházet z tohoto řádu a charakteru jejich činnosti a jejich právní subjektivitě v hospodářské činnosti.
- Tento Hospodářský řád ČSSI nabyl účinnosti 19.2.2015.