ČÁST PRVNÍ
ÚVODNÍ USTANOVENÍ
Čl. 1
Sjezd Českého svazu stavebních inženýrů projednal a schválil na svém zasedání dne 30.04.2022 tento Organizační, volební a jednací řád (dále též jen OVJŘ) Českého svazu stavebních inženýrů (dále též jen ČSSI). Upravuje postup při volbě a ustavování orgánů ČSSI, při jejich jednání a rozhodování.
Čl. 2
Tento OVJŘ stanovuje podrobnosti o
– organizaci ČSSI,
– orgánech ČSSI,
– volbě orgánů ČSSI,
– jednání orgánů ČSSI,
– organizaci a chodu kanceláře ČSSI.
Čl. 3
Ustanovení tohoto OJVŘ jsou závazná pro všechny členy a orgány ČSSI.
ČÁST DRUHÁ
OBECNÁ USTANOVENÍ
Čl. 4
1)Volené orgány ČSSI s celostátní působností
- Sjezd ČSSI – delegáti (dále též jen sjezd)
- Prezidium ČSSI,
- prezident a viceprezidenti ČSSI,
- Exekutiva ČSSI
- Revizní komise ČSSI
2) Volené orgány s lokální působností
a) výbor Oblastní pobočky ČSSI,
b) výbor Odborné společnosti ČSSI,
c) revizní komise Oblastní pobočky ČSSI,
d) revizní komise Odborné společnosti ČSSI.
Čl. 5
Počet volených členů orgánů podle čl. 4 odst. 1 písm. b) až d) a odst. 2 písm. a) až d) stanoví ten orgán, který je volí. Klíč k volbě příslušného počtu delegátů sjezdu, reprezentujících jednotlivé oblastní pobočky a odborné společnosti, stanovuje Prezidium ČSSI.
Čl. 6
Funkční období orgánů podle čl. 4 odst. 1 písm. b) až d) je dáno časem mezi konáním řádných sjezdů. Funkční období orgánů podle čl. 4 odst. 2 písm. a) až d) je dáno časem mezi konáním volebních členských schůzí Pobočných spolků ČSSI a Odborných společností ČSSI.
Čl. 7
- Orgány ČSSI projednávají záležitosti, které jsou uvedeny na schváleném programu jednání a které vyplývají z náplně jejich činnosti, popř. o záležitostech, o jejichž projednání se příslušný orgán dodatečně usnese, a to sice kvalifikovanou dvoutřetinovou většinou ze všech přítomných členů příslušného orgánu.
- Jednání orgánů ČSSI spočívá v přednesení podnětu k jednání, rozpravě a zpravidla je zakončeno rozhodnutím. Jednání je třeba vést tak, aby byl náležitě zjištěn skutečný stav věci a aby přijatá rozhodnutí byla konkrétní a přesvědčivá.
Čl. 8
- Výstupem z jednání orgánů ČSSI (orgánů podle čl. 4 odst. 1 písm. b) až d)) je zápis, obsahující případná rozhodnutí přijatá v průběhu jednání.
- Zápis z jednání musí obsahovat veškerá rozhodnutí, která příslušný orgán v průběhu jednání přijal. Zápis se vyhotovuje písemně. Zápis obsahuje:
- a) číslo zápisu (pořadové číslo a rok konání),
- b) místo a datum konání,
- c) pořad jednání,
- d) údaje o počtu přítomných členů, přizvaných účastníků a výslovné konstatování, že orgán ČSSI byl schopen usnášení,
- e) plné znění přijatých rozhodnutí a přijatého usnesení.
- Zápis vyhotovuje zapisovatel, kterým je zpravidla člen orgánu, či předsedou nebo předsedajícím orgánu určená jiná pověřená osoba.
- Zápis podepisují předseda nebo předsedající orgánu a zapisovatel.
- Originály zápisu se ukládají odděleně od ostatních písemností ČSSI. Jednotlivé stránky zápisu musí být průběžně číslovány.
- Rozhodnutí je přijato, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina přítomných členů orgánu. Při rovnosti hlasů není návrh přijat. Pro posouzení způsobilosti orgánů k usnášení je rozhodující stav v okamžiku hlasování. Orgán svazu (s výjimkou členské schůze Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI) je schopný se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech řádných členů orgánu.
Čl. 9
- Člen orgánu ČSSI má na jednání orgánu právo předkládat návrhy, vyjadřovat se k předneseným návrhům, předkládat pozměňující nebo doplňující návrhy a hlasovat o nich. Člen orgánu ČSSI s celostátní působností je oprávněn zúčastnit se jednání orgánu s oblastní působností, a to sice s hlasem poradním.
- Osoba, která je oprávněna účastnit se jednání orgánu ČSSI s hlasem poradním, se může vyjadřovat k předneseným návrhům a předkládat pozměňující nebo doplňující návrhy.
- Pozměňující nebo doplňující návrhy mohou být podávány nejpozději do skončení rozpravy. Po jejím skončení formuluje předsedající jednání konečné znění návrhu usnesení. Při hlasování se hlasuje nejdříve o pozměňovacích návrzích.
Čl. 10
- Hlasování v orgánech ČSSI probíhá buď veřejně, nebo tajně, přičemž o způsobu hlasování rozhoduje hlasující orgán, a to sice prostou většinou svých přítomných členů.
- Každý člen orgánu má jeden hlas.
- Člen orgánu může pověřit jiného člena téhož orgánu hlasováním jeho hlasem o předem stanoveném pořadu hlasování. Toto hlasovací právo musí pověřený člen orgánu doložit příslušnou plnou mocí k hlasování k stanovenému pořadu hlasování.
Čl. 11
- Při jednání o záležitostech členů postupují orgány ČSSI podle Stanov ČSSI.
- Má-li se při jednání orgánu ČSSI rozhodnout o uložení opatření sankčního charakteru za nesplnění povinnosti člena ČSSI, musí být příslušnému členovi dána možnost, aby se k navrhovanému opatření vyjádřil, a to zpravidla při ústním projednávání věci.
ČÁST III.
SJEZD ČSSI
Čl. 12
- Sjezd ČSSI (dále jen „sjezd“) je nejvyšším orgánem ČSSI.
- Sjezd svolává Prezidium ČSSI a to minimálně 15 kalendářních dní před jeho konáním.
- Pořad jednání Sjezdu ČSSI navrhuje Prezidium ČSSI
- Členové Prezidia ČSSI a Revizní komise ČSSI se sjezdu účastní z titulu své funkce. Pokud nebyli současně zvoleni za delegáty, mají při jednání pouze poradní hlas.
Čl. 13
- Zvolený delegát má právo účastnit se aktivně jednání sjezdu, volit a být volen, vystoupit v diskuzi nebo předložit písemně svůj diskusní příspěvek a požadovat zodpovězení předložených dotazů. Není-li dotaz zodpovězen v průběhu jednání, musí být delegátovi zodpovězen písemně do 30 kalendářních dnů.
- Zvolený delegát je povinen být přítomen po celou dobu jednání sjezdu a informovat příslušný výbor pobočky či společnosti o proběhu jednání a přijatých usneseních.
Čl. 14
- Jednání sjezdu zahajuje prezident ČSSI nebo pověřený člen Prezidia ČSSI. V úvodu jednání seznámí přítomné s návrhem pořadu jednání. Po schválení pořadu jednání jmenuje zapisovatele a nechá zvolit mandátovou a návrhovou komisi, ověřovatele zápisu, popř. volební komisi.
- Jednání sjezdu řídí pověřený člen Prezidia ČSSI.
Čl. 15
- Mandátová komise ověřuje oprávnění přítomných k účasti na sjezdu. Podává zprávu o počtu přítomných podle prezenční listiny a o počtu oprávněných osob k hlasování.
- Mandátová komise sleduje počet delegátů přítomných při hlasování a reaguje v případě, že by počet delegátů neumožňoval řádný průběh Sjezdu.
Čl. 16
- Výstupem z jednání Sjezdu ČSSI je usnesení.
- Návrh usnesení připravuje Návrhová komise podle výsledků jednání.
- Usnesení musí obsahovat veškerá rozhodnutí, která Sjezd ČSSI v průběhu jednání přijal.
- Usnesení se vyhotovuje písemně a stává se nedílnou součástí zápisu z jednání sjezdu.
- Usnesení je přijato, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina přítomných delegátů sjezdu. Při rovnosti hlasů není návrh přijat. Pro posouzení způsobilosti Sjezdu k usnášení je rozhodující stav v okamžiku hlasování.
Čl. 17
- Volební komise předkládá sjezdu kandidáty na prezidenta ČSSI, viceprezidenty ČSSI, a členy Exekutivy ČSSI a Revizní komise ČSSI na návrh Prezidia ČSSI.
- Předseda volební komise uvádí a zdůvodňuje jednotlivé návrhy a seznamuje přítomné s charakteristikami kandidátů.
- Volební komise doplňuje původní návrh o případné další návrhy předané volební komisi v termínu stanoveném volební komisí.
- Delegáti mohou vznášet dotazy či námitky k navrženým kandidátům.
- Volební komise zajistí, aby v případě tajné volby byla učiněna všechna potřebná organizační opatření k řádnému průběhu volby.
Čl. 18
- Volba prezidenta ČSSI, viceprezidentů ČSSI, členů Exekutivy ČSSI a Revizní komise ČSSI se zařazuje na pořad schůze Sjezdu ČSSI v roce, v němž končí funkční období dosavadních volených orgánů.
- Volba prezidenta ČSSI, viceprezidentů ČSSI, členů Exekutivy ČSSI a Revizní komise ČSSI je tajná, nerozhodne-li Sjezd ČSSI jinak.
- Pro hlasování je nutné připravit předem potřebné množství hlasovacích lístků a umístit volební urnu na odděleném místě.
- Každý delegát Sjezdu ČSSI má právo vyjádřit své stanovisko k navrženým kandidátům a doporučit změny či doplňky.
- Volební komise ve stanoveném termínu předané návrhy na doplnění kandidátů zpracuje do hlasovacích lístků. Takto upravené hlasovací lístky rozdá delegátům.
- Delegáti hlasují tak, že na hlasovacím lístku označí toho kandidáta, kterému dávají svůj hlas, nejvýše však v počtu schváleném pro ten volený orgán ČSSI.
- Volby řídí předseda volební komise. Členové volební komise sčítají odevzdané hlasy.
- Voliči odevzdají hlasovací lístky do připravené zapečetěné urny. Po skončení hlasování sečte volební komise odevzdané hlasovací lístky, srovná s počtem vydaných lístků a počtem přítomných podle prezenční listiny a podle zprávy mandátové komise. Hlasovací lístek je platný, není-li v něm označeno více kandidátů, než je stanovený počet. Volební komise sečte platné hlasy pro navržené kandidáty (vyřadí neplatné hlasovací lístky). Zvolení jsou ti kandidáti, kteří obdrželi nejvyšší počet hlasů.
- Volební komise sepisuje o volbě zápis, v němž vyznačí všechny skutečnosti uvedené v předchozím odstavci, tj. počty přítomných, počty vydaných hlasovacích lístků a počty hlasů odevzdaných pro jednotlivé kandidáty. Zápis tvoří součást zápisu o průběhu Sjezdu ČSSI a podepisují jej všichni členové volební komise. S obsahem zápisu seznámí předseda volení komise sjezd, čímž zároveň seznámí sjezd s výsledkem voleb.
ČÁST IV.
PREZIDIUM ČSSI
Čl. 19
Prezidium ČSSI je řídícím orgánem ČSSI. Je tvořeno prezidentem ČSSI, pastprezidentem ČSSI, viceprezidenty ČSSI a předsedy Pobočných spolků ČSSI a Odborných společností ČSSI.
- Členové Prezidia ČSSI se sejdou v nejbližší možné době po Sjezdu ČSSI k ustavující schůzi, kterou zahajuje a řídí tento nově zvolený prezident ČSSI.
- O průběhu ustavující schůze Prezidia ČSSI se pořizuje zápis.
Čl. 20
Návrh pořadu zasedání Prezidia ČSSI stanoví prezident ČSSI. Členové Prezidia ČSSI mohou předložit návrh na doplnění pořadu zasedání.
Čl. 21
- Zasedání Prezidia ČSSI svolává a řídí prezident ČSSI nebo jím pověřený člen Prezidia ČSSI.
- Jednotlivé záležitosti předložené k projednání uvádí a odůvodňuje zpravidla ten, kdo je předkládá.
- Rozpravu k návrhům řídí předsedající. Po skončení rozpravy dává hlasovat o návrhu.
- Nesouhlasí-li člen Prezidia ČSSI s přijatým usnesením, může využít svého práva požadovat, aby bylo zapsáno, že hlasoval proti přijatému usnesení. To však nezbavuje člena Prezidia ČSSI, který tak učinil, povinnost přijaté usnesení plnit.
- Činnost Prezidia ČSSI organizuje a řídí prezident ČSSI. Vydává pokyny Kanceláři ČSSI k organizaci a přípravě jednání Prezidia ČSSI. Rozhoduje o přizvání dalších účastníků k jednání a stanovuje, které otázky mají být předkládány písemně nebo ústně.
- Zasedání Prezidia ČSSI se koná minimálně čtyřikrát ročně.
- Forma zasedání může být přizpůsobena aktuální hygienické anebo politické situaci.
ČÁST V.
EXEKUTIVA ČSSI
Čl. 22
Exekutiva ČSSI je výkonným orgánem ČSSI. Je tvořena prezidentem ČSSI, pastprezidentem ČSSI, viceprezidenty ČSSI a volenými členy Exekutivy ČSSI.
- Členové Exekutivy ČSSI se sejdou v nejbližší možné době po Sjezdu ČSSI k ustavující schůzi, kterou zahajuje a řídí tento nově zvolený prezident ČSSI.
- O průběhu ustavující schůze Exekutivy ČSSI se pořizuje zápis.
Čl. 23
Návrh pořadu zasedání Exekutivy ČSSI stanoví prezident ČSSI. Členové Exekutivy ČSSI mohou předložit návrh na doplnění pořadu zasedání.
Čl. 24
- Zasedání Exekutivy ČSSI svolává a řídí prezident ČSSI nebo jím pověřený člen Exekutivy ČSSI.
- Jednotlivé záležitosti předložené k projednání uvádí a odůvodňuje zpravidla ten, kdo je předkládá.
- Rozpravu k návrhům řídí předsedající. Po skončení rozpravy dává hlasovat o návrhu.
- Nesouhlasí-li člen Exekutivy ČSSI s přijatým usnesením, může využít svého práva požadovat, aby bylo zapsáno, že hlasoval proti přijatému usnesení. To však nezbavuje člena Exekutivy ČSSI, který tak učinil, povinnost přijaté usnesení plnit.
- Činnost Exekutivy ČSSI organizuje a řídí prezident ČSSI. Vydává pokyny Kanceláři ČSSI k organizaci a přípravě jednání Exekutivy ČSSI. Rozhoduje o přizvání dalších účastníků k jednání a stanovuje, které otázky mají být předkládány písemně nebo ústně.
- Zasedání Exekutivy ČSSI se koná minimálně čtyřikrát ročně.
- Forma zasedání může být přizpůsobena aktuální hygienické anebo politické situaci.
ČÁST VI.
REVIZNÍ KOMISE ČSSI
Čl. 25
- Revizní komisi ČSSI tvoří 3 členové.
- Členové Revizní komise ČSSI (dále také revizní komise) jsou voleni na volebním Sjezdu.
- Revizní komise se schází na své ustavující schůzi po Sjezdu ČSSI. Schůzi zahajuje a řídí věkově nejstarší člen revizní komise. Revizní komise ze svého středu zvolí předsedu, místopředsedu. Po svém zvolení řídí další průběh schůze zvolený předseda.
- O průběhu schůze a rozdělení funkcí se pořizuje zápis. Předseda revizní komise ČSSI se zápisem seznámí Prezidium ČSSI.
Čl. 26
Návrh pořadu schůzí revizní komise stanoví její předseda. Členové revizní komise mohou předložit návrh na doplnění pořadu jednání.
Čl. 27
- Schůzi revizní komise svolává a řídí předseda (místopředseda), popř. jiný pověřený člen.
- Podklady pro jednání, zejména zprávy o vykonaných prověrkách, kontrolách a revizích, jakož i návrhy na opatření, připravují a ve stanovených lhůtách revizní komisi předkládají pověření členové revizní komise, kteří také informují o průběhu uskutečněných prověrek a kontrol. Bližší práva a povinnosti revizní komise upřesňuje „Řád revizní komise“.
- Předkládané zprávy o prověrkách, kontrolách a revizích obsahují zejména:
- a) program prověrky, kontroly či revize;
- b) souhrnná zjištění o nedostatcích a jejich příčinách s uvedením odpovědných osob;
- c) návrh opatření k odstranění zjištěných nedostatků.
- O návrhu opatření k odstranění zjištěných nedostatků rozhoduje revizní komise usnesením.
- Předsedu v době jeho nepřítomnosti zastupuje místopředseda.
- Jednání revizní komise se koná 2-3krát ročně s vazbou na závěrky hospodaření a termín konaní Sjezd ČSSI.
- Forma zasedání může být přizpůsobena aktuální hygienické anebo politické situaci.
ČÁST VII.
OBLASTNÍ POBOČKY A ODBORNÉ SPOLEČNOSTI ČSSI
Čl. 28
- O souhlasu se zřízením Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI a okruhu její působnosti rozhoduje Prezidium ČSSI na návrh přípravného výboru nově zřizované pobočky.
- Ustavující členskou schůzi Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI svolává přípravný výbor a řídí ji jeho pověřený člen. Na ustavující členskou schůzi musí pozvat všechny členy a přihlášené zájemce, kteří mají být do Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI zařazeni. Pozvánky na ustavující členskou schůzi se zasílají nejméně 8 kalendářních dnů před jejím konáním.
- Na pozvánce musí být uveden pořad jednání ustavující členské schůze.
Čl. 29
- Na členské schůzi Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI se scházejí členové svazu zařazení do příslušné Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI.
- Členská schůze Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI se může usnášet jen o záležitostech spadajících do její působnosti.
- Členskou schůzi Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI svolává její výbor dle potřeby, nejméně však jednou do roka. Na pozvánce musí být uveden pořad jednání a musí být pozváni všichni členové Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI. Členskou schůzi řídí předseda nebo pověřený člen výboru Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI. Členská schůze je způsobilá se usnášet za každého počtu přítomných členů v otázkách, které byly uvedeny na pořadu jednání. K platnosti usnesení se vyžaduje souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů.
- V případě potřeby volí členská schůze mandátovou, návrhovou a volební komisi, pro jejichž činnost platí přiměřeně čl. 15 až 17 tohoto řádu.
- O průběhu členské schůze se pořizuje zápis, který podepisuje předseda výboru Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI. Stejnopis zápisu předává výbor Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI Exekutivě ČSSI do 10 kalendářních dnů.
Čl. 30
- Volby se zařazují na pořad členské schůze Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI v roce, v němž končí volební období dosavadních orgánů.
- Volby delegátů vysílaných na Sjezd ČSSI se zařazují na pořad členské schůze před tímto Sjezdem ČSSI.
- Volby členů výboru a revizní komise Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI jsou tajné. Volby delegátů vysílaných na Sjezd ČSSI jsou veřejné.
- Pro volby platí přiměřeně čl. 18 tohoto řádu.
Čl. 31
- Členy výboru a členy revizní komise Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI volí členská schůze ze členů ČSSI zařazených do této Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI. Stejně volí členská schůze Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI před Sjezdem ČSSI delegáty vysílané na tento sjezd v klíči stanoveném Prezidiem ČSSI.
- Bezprostředně po svém zvolení si výbor a členové revizní komise Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI na své ustavující schůzi zvolí ze svého středu předsedu, místopředsedu, předsedu revizní komise a případně další funkcionáře.
- Pro svolání a jednání výboru a revizní komise Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI platí obdobně příslušná ustanovení tohoto řádu.
- Zasedání výboru a revizní komise Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI svolává jeho předseda dle potřeby, popř. dle schváleného plánu činnosti Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI, nejméně však 6x ročně (výboru) a nejméně 2 x ročně (revizní komise).
- Předseda výboru a předseda revizní komise Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI organizuje a řídí činnost výboru Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI a revizní komise a zabezpečuje pravidelný styk výboru Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI s Prezidiem ČSSI a Exekutivou ČSSI.
- V případě nepřítomnosti předsedy jej zastupuje místopředseda nebo jiný pověřený člen výboru Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI nebo revizní komise Oblastní pobočky ČSSI či Odborné společnosti ČSSI.
ČÁST VIII.
KANCELÁŘ ČSSI
Čl. 32
- Kancelář ČSSI zajišťuje agendu ČSSI a organizační a obsahovou přípravu jednání Prezidia CSSI a Exekutivy ČSSI. Činnost Kanceláře podrobně popisuje dokument: „Rozbor administrativní a správní činnosti Kanceláře ČSSI“
- Činnost Kanceláře ČSSI řídí prezident ČSSI.
- Činnost Kanceláře ČSSI kontroluje Revizní komise ČSSI.
V Praze dne 30.04.2022