1. Předpoklady

Nová oblastní pobočka (dále jen OP) nebo odborná společnost (dále jen OS) Českého svazu stavebních inženýrů (dále jen ČSSI) může být ve smyslu Stanov ČSSI založena tam, kde to požaduje více členů nebo uchazečů o členství v ČSSI /v počtu od 20/ a kde jsou předpoklady, že vzhledem k místním poměrům nebo odborným zájmům budou moci lépe rozvíjet činnost a plnit cíle a úkoly ČSSI.

2. Zásady organizace nových oblastních poboček a odborných společností ČSSI

Podle Stanov Českého svazu stavebních inženýrů:

– základní organizační složkou ČSSI jsou OP ustavované na územním principu

a OS ustavované na principu odborných zájmů

– v rozsahu své působnosti OP/OS vytváří podle odbornosti zájmové skupiny a komise rozvíjející činnost v rozsahu působnosti OP/OS, která je organizačně řídí; zájmové skupiny a komise jsou schvalovány výborem pobočky a metodický řízeny skupinami a komisemi při P-ČSSI

3. Postup při ustavování nové OP/OS

Při ustavování nové OP/OS je třeba zachovat tento postup:

a) písemně uvědomit P-ČSSI a výbor stávající pobočky ČSSI /nejbližší  nebo spádově nejvhodnější/ o záměru zařídit OP/OS ČSSI a vyžádat si u něho Stanovy ČSSI, přihlášky řádných členů a organizační pomoc /patronát/ v době zřizování a začáteční činnosti nové pobočky/společnosti

b) ustanovit přípravný výbor /v počtu 3-5 členů nebo zájemců o členství/ a oznámit záměr zřídit novou pobočku patronátní pobočce ČSSI, kanceláři P-ČSSI a městskému/okresnímu úřadu v místě sídla.

c) připravit po dohodě s představitelem ČSSI ustavující členskou schůzi OP/OS, její termín a program, který by měl obsahovat:

– zahájení /člen přípravného výboru/

– vystoupení zástupce ČSSI k poslání, programu a činnosti ČSSI

– námět programu činnosti OP/OS

– volba výboru OP/OS a revizní komise OP/OS

– usnesení ustavující schůze a závěr

d) pozvat všechny zájemce o členství na ustavující členskou schůzi, vyrozumět o termínu a místě konání patronátní pobočku, kancelář P-ČSSI, městský/okresní úřad a spolupracující organizace

e) zvolit na ustavující členské schůzi organy OP/OS, tj. výbor a revizní komisi /člen výboru a revizní komise je zvolen, hlasuje li pro něj nadpoloviční většina přítomných/; po ustavující členské schůzi zvolí výbor ze svého středu předsedu, místopředsedu, popřípadě rozdělí další funkce /tajemníka, hospodaře a pod./ Nově zvolený výbor zabezpečí především vydání IČO, vydání členských průkazů ČSSI, objednávku razítka, podpisový vzor a zřízení účtu pobočky a další náležitosti (např. přihlášení na zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení).

f) nově ustavená OP/OS má právní subjektivitu a její ustavení včetně údajů o složení výboru a revizní komise se oznamuje kanceláři P-ČSSI a patřičnému finančnímu úřadu.

4. Přechodná opatření

V době vzniku myšlenky na založení nové OP/OS ČSSI až po dobu jejího ustavení na ustavující členské schůzi se doporučuje úzká spolupráce přípravného výboru s výborem nejbližší nebo spádově nejvhodnější pobočky ČSSI, případně kanceláři P-ČSSI, který jej vybaví základními dokumenty ČSSI, tj. Stanovami, přihláškami, hospodářskými předpisy atd.

a) po organizační stránce by předseda přípravného výboru měl navázat úzký styk s výborem patronátní pobočky ČSSI tím, že by se dle svých možností zúčastňoval /jako host/ schůzí výboru pobočky

b) po odborné stránce je třeba navázat kontakt s vedoucími zájmových skupin patronátní pobočky a dle možnosti využívat akcí pořádaných těmi odbornými zájmovými skupinami, o které bude v nové pobočce zájem.

Oblastní pobočky a odborné společnosti se řídí vlastními předpisy. Jsou však pro ně v plném rozsahu platná ustanovení Stanov ČSSI.

Usnesením Prezidia ČSSI ze dne 26.06.2012 byla tato Směrnice schválena v této podobě a tímto datem vstoupila v platnost.