ZPRÁVA o n+10. sněmu absolventů FIS 56 po 53 letech

Spolek absolventů FIS 56  02-06-2009 

Ve shodě s usnesením sněmu v roce 2006, ale přece jenom především na základě včas rozeslaných pozvánek,se dne 25. května 2009 sešlo postupně celkem 52 absolventů, a to


  • nejprve před Muzeem vodárenství, aby pak absolvovali prohlídku a odborný výklad o historii zásobování hl. města Království českého a ČSR pitnou vodou. Poděkování průvodcům je zapsáno v Knize návštěv.
  • následně pak v restauraci na Novotného lávce v prostorách ČSVTS, s přípitkem opět na vrub fondu FIS 56

Pár slov o Podolské vodárně:

Podolská vodárna vznikla ve druhé polovině 20. let 20. století.Předchůdcem byla stará Vinohradská vodárna, zřízená v roce 1882. Její vznik úzce souvisí s rozvojem průmyslu hlavního města zejména v druhé polovině 19. století, kdy bylo v Praze zřízeno mnoho zcela nových vodárenských zařízení. Byla určena pro zásobování vodou tehdy samostatného města Královské Vinohrady.Z Podolí na Vinohrady . vedlo zvláštní vodovodní potrubí až k vodárenskému zařízení v dnešní Korunní třídě. Rozšíření a technická modernizace vodárny v roce 1885 umožnila dodávat upravenou vltavskou vodu i na Smíchov a Malou Stranu na protějším břehu řeky, později až do Karlína. V roce 1908 došlo k výstavbě nového pražského vodovodu, kdy voda byla do Prahy přiváděna z nových vodních zdrojů od Jizery u Káraného, ( blíže viz: ČSSI, o.p. Praha - zpráva z exkurze) Tento jednotný pražský vodovod byl dokončen v roce 1913. Všechny staré městské vodárny mohly být pak zrušeny. Až když kapacita nových jizerských vodních zdrojů nestačila stále rostoucím potřebám, bylo rozhodnuto o výstavbě nové velkokapacitní vodárny v Podolí na místě staré Vinohradské vodárny.

Nová Podolská vodárna

Nová vodárna byla postavena ve druhé polovině 20. let 20. století podle projektu Antonína Engela. Kromě základní budovy určené pro filtraci vltavské vody byl nově vystavěn i zvláštní jímací objekt nacházející se na Veslařském ostrově. Součástí celého technologického celku byla také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Na tehdejší dobu se jednalo o velmi mohutnou stavbu velkého rozsahu i objemu.Výkon této nové Podolské vodárny činil 35 - 40 tisíc kubických metrů vody za jeden den. Po hrubé filtraci a provzdušnění přecházela na jemnější filtraci a dezinfekci, která byla prováděna chlórováním. Takto upravená pitná voda byla potrubím odváděna na Vinohrady, kde vznikly nové velké vodojemy v oblasti Flóry..Postupem doby, tak jak se město stále více rozrůstalo, přirozeně stoupala i spotřeba vody, což vedlo k tomu že se průběžně zvyšovala kapacita nové vodárny instalací nových technologií. Zdejší technologické vodárenské zařízení bylo několikrát rekonstruováno.Počátkem 30. let 20. století přibyla další technologická jednotka, stala se jí chemická úpravna vody. Ta pracovala na principu čeření, což je technologický proces, při němž se nečistoty z vody vysrážení a oddělí se z ní i některé usazeniny.Ve 40. letech 20. století byly instalovány nové rychlofiltry. V letech 1956-1965 došlo k dostavbě další části vodárny podle původního návrhu Antonína Engela a Maxmiliána Koschina. Byla zde dobudována další technologická budova s druhou filtrační stanicí a zároveň s tím byla nově rekonstruována celá její starší část. Toto řešení plně zachovalo původní architektonický ráz původní stavby.

Několik závěrů a opatření

  • Přítomní byli vyzváni k doplnění nebo aktualizaci adres. Něco se podařilo na místě, další změny je třeba ohlásit komukoliv z výboru. Dostupný seznam adres byl účastníkům v omezeném počtu výtisků k dispozici, další výtisky je možno poslat na vyžádání, nejlépe cestou e-mail nebo fax. Evidence a aktualizace adresáře přechází na kol. J.Hájka z Lásenice ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ; 739006262, +420 212 323 646.
  • Oběhem byl k nahlédnutí nabídnut soubor fotografií z minulých sněmů. Zájemcům mohou být zaslány kopie v elektronické podobě.
  • Začátky sněmů od 16.00 hod vyhovují. Případné exkurze nebo podobné aktivity, pořádané předem, jsou vítány.
  • Tentokrát nikdo z absolventů nevyužil obíhající pamětní knihu, aby do ní vlastní rukou a perem vložili dojmy , náměty , stanoviska a hodnocení. Nicméně výbor ve stávajícím složení byl potvrzen i pro příští období.
  • Dává se na vědomí, že na místě předané příspěvky na činnost Spolku dosáhly částky (1500+1000+1000=3500 Kč.) Veřejně bylo neznámým (ze Švýcar, ze |Skotska a ze Smíchova poděkováno a tímto ještě jednou děkujeme.
  • Oceňuje se platební morálka, neboť při závěrečném účtování byl zaznamená schodek jen Kč 40,-(!!), na místě vyrovnaný neznámým účastníkem. Dík všem! Také loňská výzva, aby nebyly svrhávány věšáky; byla do důsledků respektována!!
  • Diskuze na téma : zveřejnit či nezveřejnit seznam a kontaktní adresy, nebyla pro rozdílnost názorů uzavřena. Kde chce, může požádat prostřednictvím výboru.
  • Poslední účastníci se rozešli kolem 8. hodiny večerní, vesměs ve stavu čistém a téměř střízlivém.

Důležité upozornění:
Korespondence bude napříště vyřizována prostřednictví e-mail. adres. Adresy výboru jsou uvedeny níže.
Bude také využívána webová stránka vedená na adrese www.cssi-cr.cz/ odborné společnosti/ spolek absolventů FIS 56.
Výjimkou bude svolání Sněmu k 55. výročí absolvování ČVUT - FIS.

Kontakty:
Ing. Boh. Kubát : tel: 224 359 536, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript mobil: 603 148 490
Ing. Jiří Schandl: mobil 607 575 503, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Ing. Jiri Sykora: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Ing. Jiří Hájek: tel. 224 951 225 Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript mobil:739 006 262, tel. večer doma: 212 236 646
Ing. Alena Rychetská: tel: 284 810 924
Ing. Míla Baštová, tel: 723 542 772, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

V Praze dne 27. května 2009

Zaznamenal: JH z Lásenice.

PS: Pro případné sponzorské příspěvky je k dispozici účet u České spořitelny:
číslo účtu je 0 2 8 3 5 9 0 0 70 kód banky: 0800, Adresa: Česká spořitelna, Dělnická ul. č. 49A/1222 , 170 00 Praha 7-Holešovice, tel: 220 303 033.

Copyright © 2010 Minion | Tvorba loga | Tvorba infografiky