Exkurze studentů ČVUT FSV a SPŠS J. Gočára

Rekonstrukce zámku ve Svijanech

20151126_104506

Ve čtvrtek 26.11.2015 jsme se společně jako studenti SPŠ stavební Josefa Gočára a Fakulty stavební ČVUT v Praze účastnili exkurze organizované studentským klubem při Fakultě stavební ŠTUKem společně s Českým svazem stavebních inženýrů "Rekonstrukce zámku ve Svijanech".

Exkurzí nás provázela Ing. arch. Miroslava Tylšová s archeologem Petrem Brestovanským přímo po opravovaném zámku. Na začátku jsme si povídali o historii zámku a okolí, dozvěděli se, že Svijany se původně nazývaly Sviňany, jelikož tam byla osada se sviněmi. Historie území byla velmi bohatá.

Co se týče archeologie, v rámci rekonstrukce se musely provést průzkumné práce ještě před zahájení stavby a nálezy byly úžasné. V okolí zámku na území Svijan se nalezly předměty zhruba 3500 let staré, všelijaké střepy nádob a podobně. Ty nejzajímavější a nejúžasnější nálezy nám dokonce byly propůjčeny do rukou, každý jsme tak drželi v ruce 3500 let staré keramické chrastítko bez jediného porušení a jako vzácnost 3500 let starou bronzovou jehlu, která se do teď nikdy pořádně nenašla celá, vždy jen úlomky, a zde ve Svijanech byla nalezena, též jako chrastítko, bez jediného škrábnutí. Bylo úžasné držet tak staré a tak zachovalé předměty ve vlastních rukou, a ještě navíc vědět, že ostatní je už jen uvidí ve vitrínách.

S těmito nálezy se váže další postup prací na rekonstrukci. Aby se rekonstrukce mohla uskutečnit, bylo třeba zažádat o dotaci z fondů a žádalo se dotace z fondů Norských. Aby však mohlo být vyhověno, musí mít zámek neziskovou funkci - na zámku tedy bude mimo jiné výstava právě těch archeologických skvostů a historie území. Dotace zámek získal a vyhrál jako jeden z největších projektů, další dotace získalo jen pár staveb menších. Dále by se zde měla nacházet restaurace, pivní lázně a hotelové pokoje. K zámku ještě náleží Stará škola, kde má být přistavěna expozice minipivovaru.

A co jsme viděli dále na stavbě? Byli jsme provedeni celým zámkem, vpuštěni do podzemí, kde se bude nalézat technické zázemí pro restauraci. V podzemí se též nalézala tajná chodba, o které se hovořilo, že je dlouhá několik desítek metrů, při průzkumu se však zjistilo, že je dlouhá pouhých osm metrů a zdivo kolem otvoru se hroutilo, bylo tedy nutné chodbu zazdít a pravděpodobně tam zůstane pro návštěvníky info o tom, že se zde tato chodba nalézala.

Během celé exkurze jsme dostávali k dispozici obrázky a fotografie historického stavu, stavu před rekonstrukcí, vizualizací budoucího stavu, stavebních výkresů a podobně. Na úplný závěr exkurze jsme se byli podívat do malé a velké kaple, kde byla nedávno odhalena skvostná fresková výzdoba, a dozvěděli jsme se, že jsme první, kdo fresku vidí celou odhalenou. Do té doby byla vždy částečně zakrytá lešením. Prvenství to bylo krásné.

S průvodci jsme se loučili dohodou, že po dokončení rekonstrukce zavzpomínáme na tuto exkurzi u lahodného svijanského moku, jež vlastní investor stavby zámku. Tedy na zdraví!

FOTOGRAFIE Z EXKURZE

Autor: Hlavatá Veronika, studentka Fakulty stavební ČVUT v Praze

Copyright © 2010 Minion | Tvorba loga | Tvorba infografiky